İstanbul Susuz mu Kalacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu düzenlediği basın toplantısında İstanbul’da herhangi bir su sıkıntısı olmadığını açıkladı.

istanbul susuz mu kalacak

İstanbul başta olmak üzere 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin su durumları ve içmesuyu temin projelerinin değerlendirildiği basın toplantısına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İSKİ Genel Müdürü Dr.Dursun Atilla Altay’ın yanı sıra çok sayıda bürokrat ve basın mensubu katıldı.

Basın toplantısında 81 ilin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mevcut su durumları ve yürütülen içmesuyu temin projeleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Bakan Eroğlu, İstanbul için önemli açıklamalarda bulundu.

Medyada çıkan İstanbul Susuz mu Kalacak  vs. bazı haberlerde İstanbul başta olmak üzere bazı kentlerde kaç günlük su kaldığına dair birbirinden farklı haberler yayınlandığını ifade eden Bakan Eroğlu bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek kamuoyuyla güncel ve gerçek bilgileri paylaştı.

İstanbul’da 13 Ağustos 2014 tarihi itibariyle %18,41 barajlarda doluluk oranı olduğunun ve şehre Melen – Yeşilçay – Sakarya gibi su kaynaklarından sürekli olarak su temin edildiğini söyleyen Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü ;

“Geçmiş yılların verilerine baktığımızda her 7 yılda bir kuraklık yaşanıyor. 1971 ila 2014 yılları arasında tam 12 kez kuraklık yaşanmış. Bunun 6 tanesi ise şiddetli kuraklık. Ancak biz tüm kuraklık risklerini göz önüne alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve hamdolsun şehirlerimize bir kuraklık yaşatmıyoruz. İstanbul’da günde ortalama 2 milyon 500 bin m3 su tüketiliyor. Yaz aylarında bu rakam 3 milyon m3’e ulaşıyor. 2009 yılında İstanbul’da yılda 723 milyon m3 su tüketilmişken 2013 yılında bu rakam 909 milyon m3 olarak gerçekleşti. 2014 yılında ise bu rakamın 1 milyar m3’ü bulacağını tahmin ediyoruz. Bu çok ciddi bir rakam.

Kısayol: , , , , ,

Kategori : İski Haberleri

Konu İle İlgili Yorum Yaz